השאירו את הפרטים ואנו ניצור אתכם קשר

  איך מתנהלת חקירת משטרה בתעבורה

  מאמר זה דן בשאלה איך מתנהלת חקירת משטרה בתעבורה

  אחת החוויות הקשות ביותר של כל אדם, בפרט אם מדובר באדם שומר חוק בדרך כלל, הינה הימצאות במעמד של תשאול או חקירת משטרה.

  איך מתנהלת חקירת משטרה בתעבורה? איך מחליטים האם להגיש כתב אישום נגד חשוד בביצוע עבירה?  על אלה ועוד במאמר מאת עו"ד דניאל חי עזרא, שכיהן בעבר כמפקד בית הסוהר חרמון וכקצין משטרה.

  לפני שנתחיל נאמר, כי כל נהג ואפילו הטוב והזהיר ביותר מקרב הנהגים יכול למצוא את עצמו כנאשם בביצוע עבירת תעבורה כלשהי – זה יכול להיות אישום בביצוע עבירת תעבורה של נהיגה במהירות מופרזת, למשל, ועד האשמה בגרימת תאונת דרכים לפי מידת חומרתה – תאונת דרכים עם נפגעים קלים, תאונת דרכים עם גרימת

  חבלות של ממש ואפילו תאונת דרכים קטלנית.

  השלב המקדים להגשת כתב אישום כנגד חשוד הינו חקירת משטרה אשר בסופה מועבר החומר הראייתי ליחידת התביעות – או במקרים חמורים לפרקליטות – לשם בחינה האם להגיש כתב אישום.

  רבים מהמוזמנים לעדות, תשאול או חקירה שואלים את עצמם איך מתנהלת חקירת משטרה בעבירות תעבורה וכיצד עליהם לנהוג.

   

  איך מתנהלת חקירת משטרה בתעבורה ומהו החוק המסדיר את תחום התעבורה בישראל?

   

  תחום התעבורה בישראל מתנהל בהתאם לסדר הדין הפלילי, כך שגם חקירת משטרה מתנהלת בהתאם לסדר הדין הפלילי ובאופן דומה מאוד לחקירת משטרה בעבירות פליליות אחרות, כגון: עבירות צווארון לבן, עבירות גניבה, עבירות אלימות וכו'.

  כך, שאנשים נורמטיביים רבים, שהעולם הפלילי אינו מוכר להם, מוצאים את עצמם כנחקרים במשטרה או בשלב מאוחר יותר כנאשמים כאשר מוגש נגדם כתב אישום לבית המשפט.

  חשוב לומר בעניין זה, כי דווקא אותם אנשים נורמטיבים שאינם מורגלים בסיטואציות פליליות, מצויים בלחץ מאוד גדול בעת החקירה המשטרתית דבר העלול להוביל אותם לבצע טעויות שישפיעו לרעה על תוצאות החקירה.

   

  מהי חקירת המשטרה בתיק תעבורה?

   

  כאשר ישנו חשד לביצוע עבירת תעבורה חמורה תפתח המשטרה בחקירה שבסופה, כאמור, יוחלט האם להגיש כתב אישום נגד החשוד בביצועה.

  דוגמה. כאשר אירעה תאונת דרכים עם נפגעים תפתח המשטרה בחקירה כדי למצוא את הנהג האשם בגרימתה. לאחר סיום פעולות החקירה על ידי בוחן התנועה יועבר חומר הראיות בתיק ליחידת התביעות המשטרתית – בעבירות חמורות כדוגמת גרימת מוות ברשלנות או תאונת "פגע וברח" יועבר החומר לפרקליטות שהיא מנהלת

  התיקים הללו – ושם יוחלט האם להגיש כתב אישום ונגד מי.

  במרבית המקרים תחל חקירת תאונת הדרכים כבר בזירת התאונה.

  בוחן התנועה יאסוף ממצאים הנמצאים בזירה שיסייעו לו בהליך החקירה. הממצאים הללו – שברי חלקי רכב שנמצאו בזירה, כתמי דם, תשאול עדי ראיה וחקירה ראשונית של החשוד בשטח – יהוו את הבסיס לחקירה המשטרתית בהמשך.

  ובהמשך, לאחר שבוחן התנועה ינתח את החומרים שנאספו בזירה ותתגבש תמונה ראייתית המצביעה על מי שחשוד בגרימת התאונה, יוזמן אותו חשוד לחקירה והפעם חקירה באזהרה.

  השלב הזה בחקירה הינו שלב קריטי והוא, במידה רבה, יכריע בשאלה האם להגיש כתב אישום כנגד החשוד בגרימת התאונה.

  מהו כתב אישום בתעבורה ואיך מחליטים האם להגיש כתב אישום?

  כתב האישום הוא מסמך משפטי המוגש לבית המשפט ובו מפורטים סעיפי העבירה המיוחסים לנאשם. כתב האישום הוא המסמך המסכם את הפעילות החקירתית שביצעה המשטרה.

  כדי שרשויות התביעה יחליטו האם להגיש כתב אישום עליהן לבחון את חומר החקירה שהוגש להם על ידי בוחן התנועה. המטרה המרכזית של בחינת חומר החקירה על ידי רשויות התביעה הינה בדיקה האם קיימת בתיק החקירה תשתית ראייתית מספקת להוכחת אשמתו של הנאשם בבית המשפט (הרשעת נאשם בבית משפט

  מחייבת את התביעה להוכיח ברמת ודאות של מעבר לספק סביר כי הנאשם הוא זה שאכן ביצע את העבירה המיוחסת לו בכתב האישום).

   

  דניאל חי עזרא – עורך דין תעבורה

  עו"ד דניאל חי עזרא עוסק, בין היתר,  בליווי וייצוג חשודים בביצוע עבירות תעבורה ותאונות דרכים.

  * הערה: מאמר זה הינו למטרת מידע כללי ואינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי פרטני עם עורך דין העוסק בתחום דיני התעבורה ותאונות הדרכים. בנוסף, אין הדבר מהווה המלצה או תחליף לייעוץ טרם חקירה במשטרה או כל הליך מינהלי או פלילי אחר המתקיים בעניינו של אדם כלשהו.

   

   

   

  חברה לשיווק ופרסום חברה לשיווק ופרסום
  דילוג לתוכן