השאירו את הפרטים ואנו ניצור אתכם קשר

  כיצד למצוא עורך דין המתעסק בתאונות דרכים?

  כיצד למצוא עורך דין המתעסק בתאונות דרכים?

  מרחב העיסוק של עורכי דין לתאונות דרכים הינו רחב מאוד וניתן לחלקו, באופן גס, לשני תחומים מרכזיים – עורכי דין המייצגים נאשמים בגרימת תאונות דרכים ועורכי דין המייצגים נפגעים בתאונות דרכים. תחומים אלה שונים בתכלית – תחום הייצוג הראשון מצוי בעולם המשפט הפלילי-תעבורתי ואילו התחום השני מצוי בעולם הנזיקין במשפט האזרחי.

  במאמר זה אתייחס לעורכי דין תאונות דרכים המייצגים נאשמים בגרימת תאונת דרכים.

  כתב אישום

  כמו עניינים פליליים נוספים, כך גם האחריות לחקירת תאונת דרכים מוטלת על המשטרה. מיד עם היוודא דבר תאונת הדרכים, בעיקר כאשר מדובר בתאונת דרכים עם נפגעים, יגיע למקום התאונה בוחן תנועה משטרתי אשר יחקור את הזירה ויאסוף ממצאים. בין שלל הממצאים אותם יאסוף הבוחן ניתן למנות: חקירת עדי ראיה, סרטונים

  ממצלמות המוצבות בזירת האירוע, מדידת מרחקים בניסיון לקבוע את מהירות הרכב הפוגע טרם התאונה, איסוף שברי רכבים, צילום זירת התאונה ועוד.

  מדובר בחלק מרכזי בשלב החקירתי, אשר לאחריו יוחלט האם הממצאים שנאספו בזירה מוכיחים את אחריותו של הנהג לגרימת התאונה. באם התשובה לכך חיובית החומר יועבר לתביעה לצורך שקילת הגשת כתב אישום. למידע נוסף וייעוץ הקשור לנושאי פסילה מנהלית צרו קשר.

  ההליך המשפטי בבית המשפט

  השלב הבא לאחר הגשת כתב אישום הינו ההליך המשפטי, שיתנהל בבית המשפט השלום לתעבורה באזור בו אירעה התאונה.

  שלב ראשון בהליך המשפטי הינו ההקראה. בשלב זה יוקרא כתב האישום לנהג, שכבר הפך מחשוד לנאשם, והוא יצטרך לאשר האם הוא מבין את ההאשמות נגדו.

  בתום השלב הזה יכול הנאשם, באמצעות עורך דינו, להודות או לכפור בכתב האישום.

  באם החליט הנאשם להודות, הרי שהדיון יעבור לשלב גזר הדין בו יקבע בית המשפט את העונש אשר יוטל על הנאשם.

  באם יחליט הנאשם לכפור בכתב האישום, או בחלק מהעובדות הנטענות בו, יתקיים שלב ההוכחות, אשר כשמו כן הוא – זהו השלב המשמעותי ביותר בהליך המשפטי, ובו יתבררו העובדות הנטענות בכתב האישום.

  בשלב זה, התביעה – מדינת ישראל – תנסה להוכיח באמצעות הממצאים שנאספו בתיק החקירה, באמצעות עדי התביעה, כי הנאשם אחראי לגרימת תאונת הדרכים.

  הנאשם, באמצעות עורך דינו, ינסה להוביל לזיכוי הנאשם באמצעות הוכחה, כי הממצאים המוצגים בפני בית המשפט אינם מוכיחים כלל, או לכל הפחות לא ברמת ההוכחה הנדרשת בפלילים, את אחריותו של הנאשם הגרימת תאונת הדרכים.

  חשוב לדעת, כי על התביעה להוכיח מעבר לכל ספק סביר את מידת אחריותו של הנאשם לגרימת תאונת הדרכים, כך שדי בהטלת ספק כדי להביא לזיכויו של הנאשם.

  תפקידו של עורך הדין

  רצוי שעורכי דין תאונות אופנוע, המייצגים נאשמים בגרימת תאונת דרכים, ילוו את ההליך המתנהל נגד הנהג החשוד בגרימת תאונת דרכים, החל מהשלב הראשוני של חקירה במשטרה ועד תום ניהול ההליך המשפטי – אז הנהג כבר בחזקת נאשם – בבית המשפט.

  חשיבות רבה נודעת לליווי משפטי כבר משלב חקירת התאונה בזירה על ידי המשטרה – זהו שלב בו נאספים הממצאים החשובים ביותר מזירת התאונה, כך שעורך דין מימון יידע לבנות על סמך הממצאים בשטח את אסטרטגיית ההגנה בתיק.

  בנוסף, בשלב זה, בד"כ, ייחקר הנהג החשוד בגרימת התאונה ולכן יישנה חשיבות רבה לייעוץ טרם החקירה – הליך שמרבית האנשים אינם מורגלים בו, לא כל שכן חשודים אשר נחקרים בפעם הראשונה בחייהם. כל מה שייאמר בחקירה ילווה את החשוד עד סיום ההליך בבית המשפט, ומכאן חשיבות העניין.

  באם אכן יוחלט להגיש כתב אישום והנאשם יכפור בעובדותיו, הרי שמגיעים לשלב ההוכחות במשפט ושם תפקיד עורך הדין יהיה לעמת את עדי התביעה מול הממצאים בתיק כדי ליצור את אותו ספק אשר יכול להביא לזיכוי הנאשם.

  מאמר זה נכתב על ידי עו"ד דניאל חי עזרא. עורך הדין דניאל חי עזרא שירת בעברו כקצין במשטרת ישראל ובין היתר פיקד על בית הסוהר חרמון. משך שנתיים התמחה בתחום דיני התעבורה ותאונות דרכים בבית משפט השלום לתעבורה בנצרת.

  * הערה: מאמר זה הינו למטרת מידע כללי ואינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי פרטני עם עורך דין העוסק בתחום דיני התעבורה ותאונות הדרכים. בנוסף, אין הדבר מהווה המלצה או תחליף לייעוץ טרם חקירה במשטרה או כל הליך מינהלי או פלילי אחר המתקיים בעניינו של אדם כלשהו.

  חברה לשיווק ופרסום חברה לשיווק ופרסום
  דילוג לתוכן