השאירו את הפרטים ואנו ניצור אתכם קשר

  כתב אישום תאונת דרכים

  כתב אישום תאונת דרכים, מה זה?

  כדי לענות על השאלה מהו כתב אישום ומדוע הוא מוגש במקרים מסויימים, יש לעשות הבחנה בין הסוגים השונים של תאונות הדרכים.

  כאשר אנו דנים בשאלת כתב אישום תאונת דרכים חשוב לדעת, כי תאונות דרכים הינן תחום רחב ביותר ולכן צריך לבחון כל מקרה לגופו ועל פי סיווג התאונה: האם בתאונה נפגע אדם ואם נפגע מה חומרת הפגיעה או הפציעה.

  באופן גס, ניתן לחלק את אירועי תאונות הדרכים לשלוש קבוצות מרכזיות: תאונת דרכים בה נגרם נזק לרכוש בלבד (נ"ב); תאונת דרכים עם נפגעי גוף, לפי סוג או חומרת הפגיעה שנגרמה; תאונת דרכים קטלנית – תאונה בה נהרג אדם אחד או יותר. פנו עוד היום לעורך דין לענייני תאונות דרכים.

  מתי תחליט המשטרה להגיש כתב אישום בגין גרימת תאונת דרכים?

  החלטה על הגשת כתב אישום הינה של התביעה המשטרתית או הפרקליטות כאשר מדובר בתאונה חמורה. לצורך העניין, בכל תאונה קטלנית או בתאונות פגע וברח הפרקליטות היא שמגישה את כתב האישום ומנהלת את ההליך המשפטי כולו, למרות שהחקירה נערכת על ידי משטרת ישראל.

  בדרך כלל, כאשר מדובר על תאונות בהן נגרם נזק לרכוש בלבד (נ"ב) התיק לא יחקר במסגרת החקירה הפלילית, אלא יסתיים בתביעה מול חברות הביטוח המבטחות את הרכבים.

  כאשר מדובר בתאונה בה נפגע אדם תיפתח חקירה משטרתית ובסופה יוחלט האם להגיש כתב אישום בתיק.

  אז מתי יוחלט על הגשת כתב אישום?

  כתב האישום הוא מסמך משפטי המהווה את שיאה של החקירה המשטרתית. לאחר שהתביעה – משטרת ישראל או הפרקליטות – מקבלות את חומר החקירה שנאסף על ידי החוקרים, הם בוחנים האם קיימת בתיק תשתית ראייתית מספקת להגשת כתב אישום.

  אומר, כי כדי שבית המשפט ירשיע נאשם בהליכים פליליים – והליך החקירה של תאונת דרכים הינו הליך פלילי לכל דבר ועניין – צריך שבתיק יהיו ראיות המוכיחות מעבר לספק סביר את אחריותו של הנאשם ( מדובר ברף של מעבר ל-90%).

  אם כן, הבחינה אותו מבצעת התביעה בתיק נועדה לענות האם יש די בראיות בתיק כדי להביא להרשעה בהליך הפלילי. באם התשובה לכך חיובית, יוגש כתב אישום לבית המשפט ושם יתנהל ההליך המשפטי כולו.

  ולכן, שלבי החקירה המוקדמים בתיק יחד עם הממצאים שנאספו בשטח, יכולים להכריע האם להגיש כתב אישום כנגד חשוד או לא.

  הליך החקירה בתאונת דרכים, מתנהל על ידי המשטרה באופן דומה לחקירת עניינים פליליים אחרים.

  כאשר מדובר בתאונה בה ישנם נפגעים  – לא כל שכן תאונה קטלנית שיש בה הרוג – תגיע למקום ניידת משטרה ובוחן תנועה משטרתי. במרבית המקרים חקירת החשוד בגרימת התאונה תתחיל בשטח, בזירת התאונה, ולאחר מכן, תלוי בנסיבות התאונה, תימשך בתחנת המשטרה.

  שלב זה, הוא השלב הקריטי ביותר בניהול התיק כולו, וזאת מהסיבה הפשוטה שפעמים רבות האנשים המעורבים בתאונות דרכים קשות, כולל קטלניות, הם אנשים נורמטיביים אשר אינם מורגלים בחקירות משטרה וכאשר הם מוצאים את עצמם עומדים, לראשונה, בפני חוקר הלחץ מכריע אותם ומכאן הדרך להפללה עצמית קצרה.

  לאור זאת, קיימת חשיבות רבה בקבלת ייעוץ לפני חקירה במשטרה – מדובר בזכות חוקית בסיסית של כל אדם חשוד הנחקר באזהרה.

  עורך דין לתעבורה המלווה את החקירה מראשיתה, יוכל להתרשם באופן ישיר מהזירה והממצאים שבה, דבר אשר יאפשר לו לייעץ לנהג.ת החשוד.ה כבר בשלבי החקירה הראשוניים, ובכך יסייע מאוד בשלבי החקירה הראשוניים והמתקדמים, ומאוחר יותר, באם הוחלט על הגשת כתב אישום, יסייע הדבר בבניית אסטרטגיית ההגנה בתיק.

  ייצוג מקצועי

  מאמר זה נכתב על ידי עו"ד דניאל חי עזרא. עורך הדין דניאל חי עזרא שירת בעברו כקצין במשטרת ישראל ובין היתר פיקד על בית הסוהר חרמון. משך שנתיים התמחה בתחום דיני התעבורה ותאונות דרכים בבית משפט השלום לתעבורה בנצרת.

  * הערה: מאמר זה הינו למטרת מידע כללי ואינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי פרטני עם עורך דין העוסק בתחום דיני התעבורה ותאונות הדרכים. בנוסף, אין הדבר מהווה המלצה או תחליף לייעוץ טרם חקירה במשטרה או כל הליך מינהלי או פלילי אחר המתקיים בעניינו של אדם כלשהו.

  חברה לשיווק ופרסום חברה לשיווק ופרסום
  דילוג לתוכן