השאירו את הפרטים ואנו ניצור אתכם קשר

  עורך דין ייצוג אסירים

  לעיתים, ההליך הפלילי המתנהל נגד אדם מסתיים בגזר דין, המטיל על אותו אדם עונש מאסר מאחורי סורג ובריח.

  עורך הדין דניאל חי עזרא הינו עורך דין ייצוג אסירים. עו"ד דניאל חי עזרא שירת כקצין בכיר בשירות בתי הסוהר, בין היתר פיקד משך שלוש שנים על בית הסוהר חרמון שהינו מרכז ארצי של שירות בתי הסוהר לטיפול ושיקום אסירים. במהלך שלוש השנים בבית הסוהר חרמון ניהל עו"ד דניאל חי עזרא את מערך שיקום האסירים הגדול בישראל, תקופה בה טופלו ושוקמו בבית הסוהר אלפי אסירים.

  כידוע, עונש המאסר הינו הצעד הקיצוני והמשמעותי ביותר אותו יכול בית משפט להטיל על נאשם באשר הוא, אך חשוב לזכור כי בצד העובדה שמדובר באירוע משברי, בייחוד בקרב אנשים שאינם בעלי עבר פלילי, צריך ונכון לראות במאסר הזדמנות לחשבון נפש ואף לצמיחה עתידית.

  עו"ד דניאל חי עזרא עוסק בליווי אסירים העומדים לפני מאסר או כאלה שכבר מרצים עונשי מאסר לתקופות שונות.

  עורך הדין דניאל חי עזרא הינו עורך דין ייצוג אסירים המלווה, בעיקר, שתי קבוצות מרכזיות: אנשים נורמטיבים שהסתבכו בפלילים ונגזר עליהם עונש מאסר, ואסירים בעלי עבר פלילי אשר החליטו לחזור לתפקוד תקין בחברה.

  עורך דין ייצוג אסירים – ליווי טרם תקופת המאסר

  קיימת חשיבות גדולה לאופן שבו אסיר מתחיל את תקופת ריצוי המאסר. הכוונה והכנה נכונה למאסר יכולה להגדיל באופן משמעותי הן את סיכויי השיקום והן את האופן בו יתייצב האסיר בפני וועדת השחרורים לצורך דיון בשאלה האם להעניק לו שחרור מוקדם.

  תקופת טרום המאסר כוללת הנחיה והכוונה בנוגע להתנהלות הרצויה של האסיר בעת ריצוי המאסר, בדגש על כניסה לתוכניות טיפול מתאימות לו. בנוסף, במקרים מסויימים, תתבצע הכנה לאסיר לקראת שלב המיון המוקדם למאסר – שלב  משמעותי בהחלטת שב"ס לשבץ את האסיר לבית סוהר המתאים למאפייניו וצרכיו הטיפוליים – כך שהחל מהרגע הראשון להתייצבותו בבית הסוהר, ומבלי ל"בזבז" זמן חשוב, ישובץ האסיר בבית סוהר מתאים, בו הוא יכול לעבור הליך טיפול רלוונטי, אשר יעניק לו כלים טיפוליים ושיקומיים הרלוונטים לו.

  בצד הרווח השיקומי, יגיע האסיר לדיון בוועדת השחרורים כשהוא אחרי הליך שיקום יעיל, דבר אשר יכול לסייע להרכב וועדת השחרורים להיענות לבקשת האסיר לשחרור מוקדם מבית הסוהר.

  ליווי האסיר בעת תקופת המאסר

  לאסיר אשר החל לרצות את עונשו בבית הסוהר ישנן זכויות רבות, ביניהן האפשרות ליציאה לחופשות לאחר ריצוי רבע מתקופת המאסר, הזכות להשתתף בפעילויות שיקום מתאימות, השתתפות בעבודה בין כותלי בית הסוהר, קבלת טיפול רפואי הולם, תנאי הגיינה ותברואה הולמים ועוד.

  בעת ריצוי המאסר, עורך דין ייצוג אסירים, המלווה את האסיר יוודא שהוא זוכה לקבל את זכויותיו המלאות. בנוסף, יבוצע מעקב על השתתפותו של האסיר בהליך טיפול ושיקום, אשר יסייע לאסיר להשתלב בחברה עם שחרורו מבית הסוהר. כאמור, להליך הטיפול והשיקום אותו עובר האסיר בבית הסוהר ישנה משמעות רבה בעת הדיון בוועדת השחרורים בשאלה האם האסיר עומד בקריטריונים לשחרור מוקדם.

  שחרור מוקדם ממאסר – חוק שחרור על תנאי ממאסר, התשס"א-2001

  מה שנהוג לכנות "שחרור בשליש על התנהגות טובה" הינו בעצם שחרור מוקדם לפי חוק שחרור על תנאי ממאסר, התשס"א-2001, המסדיר את שחרורו המוקדם של האסיר לאחר שריצה שני שליש מתקופת מאסרו.

  בעת הדיון בבקשה לשחרור מוקדם תבחן ועדת השחרורים, בין היתר, את הסיכון הצפוי משחרורו של האסיר לשלום הציבור, למשפחתו, לנפגע העבירה ולביטחון המדינה, את סיכויי שיקומו של האסיר ואת התנהגותו בכלא.

  שיקולים נוספים אשר ישקלו הינם: חומרת העבירה אותה ביצע האסיר ובגינה הוא מרצה מאסר, תקופת המאסר שגזר עליו בית המשפט, האם שילם קנס שחוייב בו בשל ביצוע העבירה, הרשעותיו הקודמות של האסיר, סוגי העבירות שבהן הורשע, התנהגותו של האסיר בבית הסוהר במהלך תקופת מאסרו ועוד מיני שיקולים המוגדרים בחוק.

  במידה והחליטה ועדת השחרורים לקבל את הבקשה ולשחרר את האסיר, יקבל האסיר רישיון ובו פירוט תנאי השחרור (על האסיר לשאת כל הזמן את רישיון השחרור ולהציגו לפי דרישה שוטר, באם יתבקש לעשות זאת).

  כאמור, עו"ד דניאל חי עזרא שירת פיקד בעברו על בית הסוהר חרמון – מרכז ארצי לטיפול ושיקום אסירים – וכיום הינו עורך דין המלווה ומייצג אסירים לפני ובעת מאסרם.

  * הערה: מאמר זה הינו למטרת מידע כללי ואינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי פרטני עם עורך דין המייצג אסירים. בנוסף, אין הדבר מהווה המלצה או תחליף לייעוץ בנושא.

  קראו את המאמר שנכתב על ידי עורך דין תאונות דרכים מומלץ דניאל חי עזרא.

  חברה לשיווק ופרסום חברה לשיווק ופרסום
  דילוג לתוכן